Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Slider 3
Przejdź do stopki

Zajęcia przyrodnicze wyrównawcze – wyjazdowe - „Z wizytą u Górali” - wycieczka do Zakopanego

Treść

29 i 30 listopada 2022 r.  20 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w dwudniowej wycieczce do Zakopanego. Celem wycieczki było wyrównanie braków edukacyjnych z biologii i geografii dotyczących form ochrony przyrody, fauny i flory regionu tatrzańskiego, cechy krajobrazu wysokogórskiego, ponadto rozwijanie u uczniów chęci poznawania świata i jego różnorodnych walorów oraz kształtowanie właściwej postawy wobec przyrody i środowiska.

W pierwszym dniu mogliśmy podziwiać skaliste szczyty Tatr Wysokich – wyjazd kolejką gondolową na Kasprowy Wierch pod opieką przewodnika górskiego. Później udaliśmy się na bardzo widokowy, łatwo dostępny i popularny wśród turystów szczyt wznoszący się nad Kuźnicami- Nosal. Uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiadomości z geografii: Krajobraz Polski: wysokogórski-m.in. zależności między elementami środowiska geograficznego na podstawie obserwacji terenowych, czy rozpoznawanie roślin i zwierząt. Pierwszy dzień zakończyliśmy wizytą w Podwodnym Świecie, gdzie klasa 8 dokonywała obserwacji przedstawicieli ryb, przedstawiała ich cechy wspólne oraz określała ich przystosowanie do życia w wodzie.

Następnego dnia udaliśmy się do Papugarni, gdzie spotkaliśmy liczne gatunki pięknych, kolorowych papug. Od najmniejszych Lorys Górskich po Wielkie Ary. Uczniowie utrwalili różnorodność środowisk życia i cechy morfologiczne ptaków. Następnie wyruszyliśmy do Centrum  Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego prezentujące w ciekawy sposób faunę i florę  tego regionu. Uczniowie mieli możliwość powtórzyć strukturę troficzną ekosystemu, oddziaływania antagonistyczne i nieantagonistyczne. Ostatnim punktem naszej wycieczki były okolice słynnych skoczni narciarskich oraz Krupówki, najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjna ulica w Zakopanem.

 Na wycieczce dominował motyw poznawczy, który był połączony z celami edukacyjnymi, rekreacyjnymi i  dawał przede wszystkim okazję do nadrobienia braków z okresu nauki zdalnej.

Zajęcia przyrodnicze wyrównawcze - wyjazdowe  zostały zrealizowane  w ramach projektu dofinansowanego  z Funduszy Europejskich  pn. "Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych".  Celem projektu było zniwelowanie u uczniów skutków pandemii COVID-19 poprzez wielowymiarowe wsparcie szkół i placówek oświatowych w zakresie udzielenia pomocy edukacyjnej i psychologicznej uczniom.  Bardzo dziękujemy za usługi świadczone przez Biuro Podróży Kroczek, które jest rzetelnym organizatorem wycieczek szkolnych.

Izabela Franczak wychowawca  klasy VIII

 

50579