Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Slider 3
Przejdź do stopki

Psycholog

Treść

Godziny pracy psychologa w roku szkolnym 2023/2024

mgr Honorata Leśniak

 

Poniedziałek:  11:00-13:00

Czwartek: 10:00-13:00

 

 

 

 

Zdrowy duch to zdrowe ciało – czyli o tym, dlaczego warto dbać o zdrowie psychiczne

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo.

Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w:

  • poczuciu własnej wartości
  • zdolności do własnego rozwoju
  • odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy)
  • zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związek

Łatwo zatem dostrzec, że zdrowie psychiczne pośrednio bądź bezpośrednio oddziałuje na większość sfer naszego życia, począwszy od stosunków i relacji międzyludzkich po życie zawodowe. Dbanie zatem o nasz dobrostan psychiczny jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania. W XXI wieku, w dobie cyfryzacji i wszechobecnego poczucia braku czasu na wszystko, bardzo łatwo zapomnieć o tym, jak ważne jest dbanie o swoją psychikę. Często zdarza nam się bagatelizować pierwsze oznaki wyczerpania psychicznego, zwalając taki stan na ilość ciążących na nas obowiązków i zmęczenia. Jednakże świadomość o tym, w jak wielkim stopniu nasze zdrowie psychiczne oddziałuje na nasze zdrowie fizyczne i pozostałe sfery życia, pozwoli nam przyjrzeć się naszej psychice, aby lepiej się nią zaopiekować. W tym miejscu powinno pojawić się zatem pytanie: „jak dbać o zdrowie psychiczne?”. Wbrew pozorom w dbaniu o nasz dobrostan psychiczny nie trzeba szukać wielkiej filozofii. Czasami najprostsze rozwiązania są tymi najlepszymi. Wymienione poniżej sposoby na dbanie o swoje zdrowie psychiczne, z pozoru mogą wydać się błahe i nie mające większego wpływu na naszą psychikę. W profilaktyce zdrowia psychicznego warto zacząć od najprostszych rzeczy:

  • pamiętajmy o odpoczynku i odpowiednio długim śnie,
  •  dbajmy o zdrowe nawyki żywieniowe, o właściwą dietę ponieważ to  jest podstawą dbania o nasz dobrostan psychiczny,
  • pamiętajmy o aktywności fizycznej (spacer, jazda na rowerze, bieganie lub taniec),
  • dbajmy o relacje społeczne, dzięki utrzymywaniu relacji z bliskimi nam osobami zyskujemy możliwość podzielenia się zarówno dobrymi, jak i gorszymi momentami  w naszym życiu,

Wymienione wyżej sposoby na dbanie o swoje zdrowie psychiczne mają charakter zapobiegawczy. Może się jednak zdarzyć, że nasz stan psychiczny nieco ulegnie pogorszeniu i sposoby wynikające z profilaktyki mogą nie wystarczać. Warto wtedy zasięgnąć pomocy specjalisty – psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Zwrócić się do specjalisty należy szczególnie, gdy:

  • objawy obniżonego nastroju utrzymują się długo i zwiększa się ich nasilenie,
  • mamy problemy ze snem, apetytem,
  • czujemy niepokój i rozdrażnienie,
  • mamy trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków,

Telefony wsparcia

Jeśli potrzebujemy wsparcia w związku ze zdrowiem psychicznym lub szukamy odpowiedzi na pytania dotyczące swoich emocji lub zachowań, możemy też skorzystać z telefonów wsparcia. Uzyskamy tam fachową pomoc psychologiczną.

Lista telefonów wsparcia: telefony_wsparcia.pdf (nfz.gov.pl)

Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Nasze emocje mogą „chorować” zupełnie tak samo, jak choruje nasze serce, płuca czy gardło. Warto zapobiegać, ale też szukać pomocy, gdy doświadczamy poważnych symptomów świadczących o tym, że nasze zdrowie psychiczne podupada.

Psycholog szkolny

Honorata Leśniak

                             

                                    

84626