Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Slider 3
Przejdź do stopki

Zagrożenia w cyberprzestrzeni

Treść

Dostęp do Internetu ma coraz więcej dzieci. Jednocześnie badania przeprowadzone na zlecenie firmy Intel oraz przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) pokazują, że blisko jedna czwarta rodziców nie kontroluje działań swoich pociech w Internecie.

Najpopularniejszym zajęciem młodych internautów jest korzystanie z serwisów społecznościowych.  Na tego typu portalach czas spędza ponad 77 proc. nastolatków w wieku 12-15 lat, z  czego aż 74 proc. codziennie. Oprócz kontaktowania się ze znajomymi poprzez serwisy tego typu, młodzi użytkownicy sieci korzystają z poczty elektronicznej oraz pobierają różnego rodzaju multimedia – filmy, muzykę czy gry. Internet służy im również do wyszukiwania informacji potrzebnych do szkoły i nie tylko. Dzieci stanowią często najłatwiejszy cel dla cyberprzestępców, dlatego istotną rolę odgrywa w tym wypadku czujność rodziców.

Objawy uzależnienia od internetu obserwujemy coraz częściej wśród młodszych internautów, u których zauważalny jest syndrom FOMO, coraz częściej określanego mianem choroby cywilizacyjnej.   W języku angielskim rozwinięciem skrótu FOMO jest wyrażenie fear of missing out. Określa ono sytuację, w której osoba odczuwa przeraźliwy strach przed tym, że ominie ją jakaś ważna informacja i z tego powodu odczuwa potrzebę stałego monitorowania wydarzeń przy użyciu smartfona czy komputera. FOMO może okazać się bardzo dużym problemem w sytuacji, gdy potrzeba śledzenia nowych informacji online nie pozwala skupić się na codziennych sprawach np. na nauce czy wspólnym spędzaniu czasu.

Podczas badania rodzice wymienili najczęstsze zagrożenia wynikające z korzystania z internetu przez dzieci. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazły się uzależnienia, kontakt z nieznajomymi oraz kontakt z nieodpowiednimi treściami (pornografia, przemoc, rasizm).

Czy zatem zauważasz u siebie, Twojego dziecka lub uczniów:

  • częste i nerwowe zerkanie na telefon w celu sprawdzenia maili czy powiadomień na mediach społecznościowych np. Facebooku?
  • nieustanną potrzebę dzielenia się z innymi użytkownikami internetu zdobytymi informacjami?
  • problem ze skupieniem się na codziennych czynnościach?
  • znużenie, samotność lub niepokój w momencie braku dostępu do internetu?
  • sięganie po urządzenie mobilne od razu po przebudzeniu?
  • nieustanne kontrolowanie i odświeżanie mediów społecznościowych?
  • obawę, że inni przeżywają więcej wartościowych chwil?
  • wykluczenie możliwości wyjścia z domu bez telefonu?
  • nadpobudliwość, a nawet agresję w sytuacji braku dostępu do telefonu/internetu?

Jeżeli odpowiedź na większość z powyższych pytań brzmi twierdząco, warto zwrócić uwagę na codzienne nawyki – zarówno swoje, jak i dzieci. Należy, przy tym pamiętać, że w momencie gdy sami nie radzimy sobie z tym problemem, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Eksperci są zgodni, że każdy rodzic, wręczając dziecku urządzenie z dostępem do Internetu, powinien uruchomić narzędzia ochrony. Tymczasem tylko co trzeci badany stosuje kontrolę rodzicielską. Najczęściej jest to wspólne ustalenie z dzieckiem zasad korzystania z Internetu oraz rozmowa o jego doświadczeniach w sieci. Blisko co czwarty rodzic przyznał, że stosuje programy/aplikacje do kontroli rodzicielskiej, zaś co dziesiąty – bezpieczne startery skierowane do najmłodszych.

Warto zaznaczyć, że traktowanie urządzeń mobilnych jako nagrody lub jako regulatora emocji  może mieć negatywne konsekwencje w przyszłości. Zgodnie z modelem GPIU czy I-PACE  regulowanie emocji za pomocą internetu mogą prowadzić do rozwinięcia zaburzenia. Podstawową rekomendacją jest zatem nie traktowanie korzystania z urządzeń mobilnych jako nagrody i jeśli rodzice uznają, że to dobry  czas na wprowadzenie urządzeń mobilnych, to używanie ich w sposób funkcjonalny – np. aby znaleźć przepis.

Pełne bezpieczeństwo dziecka w sieci, jak je zagwarantować?

System kontroli rodzicielskiej oraz rozmowa na te tematy oraz edukacja i kształcenie w kwestii bezpieczeństwa w Internecie, szczególnie najmłodszych jest doskonałym sposobem, aby zabezpieczyć swoje dziecko przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami czyhającymi w wirtualnym świecie.

Żeby zapobiec wyżej wymienionym niebezpieczeństwom to rodzic musi kontrolować zachowanie swojego dziecka w internecie. Można to robić na wiele sposobów. Podaję Państwu przydatne linki, które pomogą podjąć najrozsądniejsze rozwiązania.

Maria Duda

Kompendium

Przydatne linki

http://www.dzieckowsieci.pl/kampania/

https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=tj7XOimLugU&feature=emb_title

https://www.omegasoft.pl/blog/kontrola-rodzicielska-w-internecie/

 

Źródła:

1. Alarmujące dane na temat korzystania dzieci z internetu https://operon.pl/Aktualnosci/Wszystko-co-najwazniejsze/Alarmujace-dane-na-temat-korzystania-dzieci-z-internetu

2. Chroń dziecko w sieci, http://www.dzieckowsieci.pl/kampania/

3. Librus Szkoła, Fonoholizm – nadużywanie smartfonów przez dzieci. Najważniejsze symptomy,https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/fonoholizm-naduzywanie-smartfonow-przez-dzieci-najwazniejsze-symptomy

4. Dzieci w sieci – edukacja i kontrola rodzicielska kluczem do bezpieczeństwa. Autor: Paweł Magdziarz https://bank.pl/dzieci-w-sieci-edukacja-i-kontrola-rodzicielska-kluczem-do-bezpieczenstwa/?id=53350&catid=358

 

89043