Przejdź do treści
Slider 1
Slider 2
Slider 3
Przejdź do stopki

Warto przeczytać

Treść

Artykuły i inne materiały na Edukacja-klasyczna.pl 

 

https://www.edukacja-klasyczna.pl/spis-tresci

https://www.edukacja-klasyczna.pl/

 

 CO WARTO PRZECZYTAĆ? UCZNIOWIE POLECAJĄ!

Tutaj, Drodzy Uczniowie, będą zamieszczane Wasze opinie i recenzje dotyczące przeczytanych książek. Zachęcam  do dzielenia się z użytkownikami naszej strony internetowej opiniami na temat ostatnio przeczytanej książki. 

Niedawno czytałam książkę, która jest lekturą szkolną pt. "Akademia pana Kleksa". Przy niej na pewno nie będziecie się nudzić, gdyż jest bardzo zabawna. Głównym bohaterem jest chłopiec, który ma na imię Adaś. Spotyka on w niesamowitej szkole równie interesującego nauczyciela, który wykonuje niemożliwe czynności. W książce mamy także niezwykłą historię Mateusza - szpaka. Serdecznie ją polecam. Z całą pewnością warto tę ksiązkę przeczytać!

Łucja Kubowicz, klasa IV 

 

Utwór pt. ,,Katarynka" to nowela napisana przez Bolesława Prusa, która opowiada o tym, jak pewnego dnia pan Tomasz postanowia pomóc niewidomej dziewczynce.  Cała akcja rozgrywa się w Warszawie w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

Problematyką tego utworu jest samotność, brak sensu życia oraz otwartość na sprawy innych ludzi. Minusem w noweli jest to, że niektóre słowa są zapisane w języku XIX-wiecznej polszczyzny i mogą być niezrozumiałe dla współczesnej młodzieży. Wadą takich książek jest również to, iż nie mają one zakończenia i nie wiemy jaki finał  miała dana historia.

Według mnie książka zmusza do myślenia na temat, że warto pomagać innym, potrzebującym ludziom, a nie tylko zajmować się sobą i ignorować wszystkich,  którzy nas otaczają . Moim zdaniem nowela jest bardzo interesująca i warto ją znać, wiedzieć jaka przemiana nastąpiła w życiu pana Tomasza. Szczerze zachęcam do przeczytania nowelki, jaką jest ,,Katarynka". 

Patrycja Smaga, klasa VI 

 

„Ostrożnie” to książka, która opisuje sytuacje w jakich dzieci mogą ulec wypadkowi we własnym domu.  Ostre przedmioty, gorące płyny, trujące substancje – to wszystko może być niebezpieczne. Ale uwaga, „uczulić” nie znaczy „nastraszyć”! Rozmawiajmy z dziećmi, żartujmy, śmiejmy się – i czytajmy tę książkę. To naprawdę wystarczy. Gorąco polecam!

„Co to znaczy”. Autorem tych niezwykle zabawnych historyjek pozwalających zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń jest Grzegorz Kasdepke.  Ma nie tylko wielki talent, lekkie pióro i masę niesamowitych i inspirujących pomysłów, ale też potrafi przemawiać do dzieci w taki sposób, żeby rozbudzić ich ciekawość, wciągnąć w dialog i rozśmieszyć. Gorąco polecam jego książki wszystkim czytelnikom naszej szkoły. 

„Kacperiada” to zbiór krótkich historyjek, jakie zdarzają się trzyosobowej, raczej niestandardowej rodzince. Wszystkie opowiadania napisane są z dużą dawką humoru z pozycji tatusia pięcioletniego Kacperka. Gorąco polecam!

"Bracia Lwie Serce". Przejmująca opowieść łącząca elementy baśni i sagi rycerskiej. Jej bohaterami są dwaj bracia, którzy w fantastycznej krainie Nangijali walczą w obronie tamtejszego ludu z podłym tyranem i pozostającym w jego służbie potwornym smokiem. Gorąco polecam!

"Łezka, przerażona kotka". Kolejny tom znanej serii o losach  zwierząt. Przyjazne i wzruszające opowieści o niesieniu przez dzieci pomocy zwierzętom. Głównej  bohaterce Madzi bardzo zależy, by jej śliczna, trójkolorowa kotka miała jak najlepszy dom. Niebawem kotka jest już wystarczająco duża, by wychodzić na dwór. Niestety przydomowy ogród zajęty jest przez dwa duże kocury sąsiadów, które  uważają go za swoje terytorium. Oba koty robią wszystko, żeby ją przepłoszyć. Wkrótce biedna kotka jest zbyt przerażona, by w ogóle wychodzić  i większość czasu spędza w ukryciu.  Gorąco polecam!​

Franklin jest serią krótkich opowiadań o Małym Żółwiku, który ma wiele ciekawych przygód, ale również i problemów. Sprawy, z którymi zmaga się Franklin są bardzo podobne do problemów dzieci. Lektura Franklina  z pewnością pomaga zrozumieć małemu czytelnikowi otaczający świat i wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie opowiadanie, aby uporać się z problemem np. narodziny młodszego rodzeństwa, strach przed ciemnością, czy przed pójściem do szkoły. Serdecznie polecam dzieciom młodszym.

Nauczyciel bibliotekarz

Renata Ślimak-Frys

 

 

 

 

 

75972